Domů Novinky Rozhovor s Markem Juskou

Rozhovor s Markem Juskou

0 1141

V seriálu rozhovorů dnes odpovídá Marek Juska, bývalý ligový gólman, který nyní brankářské umění předává dále jako trenér. Marek Juska se narodil 8. prosince 1967 ve Vlašimi. Ve Vlašimi také s fotbalem začínal a odtud později zamířil vstříc své bohaté kariéře. Jeho brankářské umění jsme mohli obdivovat v týmech jako Bohemians Praha, Sigma Olomouc a další. Po ukončení aktivní hráčské kariéry rozdával nasbírané zkušenosti budoucím brankařským hvězdám od mladéže až po brankáře ligového formátu. Oceněním jeho trenérské práce bylo například vyhlášení jeho svěřence z Mladé Boleslavi Miroslava Millera za nejlepšího brankáře ligy v sezoně 2006/2007. Aktuálně trénuje brankáře v třetiligové Čáslavy.

 

V kolika letech jste začínal s fotbalem a kdo Vás k němu přivedl?

 • Začínal jsem v 11 letech, do klubu mě přivedli kamarádi, kteří už fotbal hráli

Měl jste od začátku jasno o pozici brankáře, nebo jste to zkoušel i na jiných postech?

 • Do brány jsem v podstatě musel, zranil se gólman a nikdo jiný tam nebyl, tak mě tam vrazili. Ale mě to chytlo, tak jsem zůstal. Zkoušel jsem to občas i na hrotu, ale nic moc to nebylo, tak bylo rozhodnuto

Váš fotbalový vzor a oblíbený klub?

 • Vždy se mi líbil Andreas Kopke z Německa (v současnosti trenér brankářů Německé reprezentace)

Jaký nejhloupější/nejkurioznější gól jste inkasoval?

 • No, těch bylo víc, ale nejkurióznější gól mi dal Pišta Mihálik v utkání s Jabloncem, kdy mi vykopl míč z ruky, když jsem chtěl vykopnout(nyní je to jasný faul) a hlavou zavěsil. Ostuda byla na světě.

Během působení v Mladé Boleslavi jste zažil postup v poháru UEFA přes francouzské Marseille. Jaký to byl zážitek vyřadit tak slavný klub?

 • Neskutečný, byl to asi nejsilnější zážitek v životě, obrovská euforie, skvělé výkony hráčů, drama se šťastným koncem, kvůli tomuhle se hraje fotbal.

Věnujete se stále ještě někde brankářskému řemeslu? Pokud ano, jaké rukavice používáte? (značka a model)?

 • V současné době už nechytám, kariéru jsem ukončil před 2 roky. Během kariéry sem používal nejčastěji rukavice Uhlsport

Proč zrovna tyto rukavice? Čím jsou specifické a jaké mají pro Vás důležité vlastnosti?

 • Uhlsport mi vždy seděl, vždy bylo z čeho vybrat.Mají perfektní střih a grip.

Kolik párů rukavic zhruba využijete/jste využil za sezonu?

 • Většinou 4 páry zápasových a 6-8 párů tréninkových.Preferuji však trénovat v zápasových rukavicích.

Jak o své rukavice pečujete?

 • Vždy hned po tréninku nebo zápase jemně umýt vlažnou vodou a nechat vysušit na volném, větratelném místě, ne na slunci nebo topení.

Osvědčené tréninkové metody (např. rozcvička, tréninkový prvek nebo pomůcka)?

 • Mám rád dynamická cvičení

Nějaké rady pro začínající brankáře?

 • Ať se nenechají odradit počátečními neúspěchy, poslouchají rady trenérů a pracují na sobě, fotbal je krásný a každou poctivou práci jim vrátí v podobě úspěchu.

 

Mohlo by vás zajímat